8 квітня – День ромів

• 08.04.2019

Щорічно 8 квітня в усьому світі відзначається Міжнародний день ромів (International Roma (Gypsy) Day).

Свято було засновано на першому Всесвітньому конгресі ромів (International Rom Committee, IRC), який відбувся в Лондоні 8 квітня 1971 року та зібрав представників 30 країн. В даний час IRU об’єднує ромські громадські організації 42 країн світу.

На тому ж таки з’їзді був затверджений і національний прапор ромів – синьо-зелене полотнище з червоною чакрою (колесом) посередині. Кольори прапора символізують небо і землю, а червоне колесо – кочове життя, а ще підкреслює зв’язок циган зі стародавніми індоаріями. Гімн ромів написаний на основі народної пісні «Джелем, джелем».

На сьогодні в світі мешкає близько 18 мільйонів циган. Із них понад 10 мільйонів – на території ЄС.

Роми (що означає «людина») – переважно кочовий народ (частково осілий), що має праіндійське коріння, мешкає в Європі (головне скупчення в Румунії, Словаччині, Угорщині), в Західній Африці, Південній і Північній Америці, Австралії. Цигани послуговуються циганською мовою, яка є однією з індійських (індоарійських) мов.

Українці теж досить добре знають ромів, адже на території нашої країни вони з’явилися приблизно з ХV століття. Згідно з офіційними даними, в Україні мешкає майже 48 тисяч циган. Називаються і неофіційні цифри – понад 100 тисяч. Найбільше їх на Закарпатті – до 20 тисяч (до речі, це єдина область, де роми проживають компактно).

За матеріалами порталу www.ukrinform.ua.