ДОБРОВІЛЬНЕ НАБУТТЯ СТРАХОВОГО СТАЖУ

  • 02.06.2020

Законом України № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» передбачено щорічне підвищення на 1 рік (до 35 років у 2028 році) необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком. У 2020 році для призначення пенсії за віком необхідно мати не менше 27 років страхового стажу.

Згідно зі статтею 24 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” до страхового стажу, що враховується при призначенні пенсії, зараховуються лише ті періоди, за які сплачено внески на загальнообов’язкове державне пенсійне та соціальне страхування. Якщо сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, страховий стаж зараховується пропорційно сплаченим внескам.

Якщо особа не має необхідного страхового стажу, але в її трудовій діяльності є періоди, коли вона працювала неповний робочий час, прийнята на роботу не з першого дня місяця або звільнена не останнім днем місяця, перебувала у відпустці без збереження заробітної плати та отримувала заробітну плату у розмірі, меншому мінімального, вона може здійснити доплату до мінімального страхового внеску.

Для цього необхідно подати до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії заяву. Фахівець Пенсійного фонду на підставі даних Реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, визначає розмір доплати до мінімального страхового внеску та складає повідомлення-розрахунок.

На підставі повідомлення-розрахунку застрахована особа здійснює відповідну доплату протягом 10 календарних днів з дня його отримання.

Особи, які здійснюють доплату, формують і подають до органів Пенсійного фонду України відомості про суми такої доплати.

Зазначені доплати здійснюються в разі необхідності зарахування до страхового стажу неповного періоду роботи як повного за період з 01.01.2004 року.

Якщо особа не належала до категорії застрахованих осіб (не працювала або працювала не офіційно) вона може звернутись до органів фіскальної служби та укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що особи беруть добровільну участь протягом строку, визначеного в договорі, але не менше як один рік. Тобто особа зобов’язується щомісяця протягом року сплачувати єдиний соціальний внесок. В такому випадку кожен місяць буде зараховано до страхового стажу.

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, починаючи з 1 січня 2004 року. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок і більшою за суму єдиного внеску, обчисленою виходячи з максимальної бази нарахування єдиного внеску, встановленого на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2.

Звертаємо увагу, що відтепер будь-яка особа має можливість переглянути свої персональні дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, зокрема, відомості про зарахування стажу, розмір заробітної плати, який буде врахований для призначення пенсії. Для цього необхідно зареєструватися на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (www.portal.pfu.gou.ua). Реєстрація здійснюється шляхом подання заяви у будь-яке відділення Пенсійного фонду України або за допомогою електронного цифрового підпису безпосередньо на Веб-порталі.

 

 

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ